کد خبر : 8166
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 دی 1402 - 8:52

وضعیت بحرانی سدهای کشور

وضعیت بحرانی سدهای کشور
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: با توجه به کاهش شدید بارندگی ها در سال جاری متأسفانه وضعیت منابع آبی استان بحرانی است.

به گزارش انرژی پرس، «عزت اله آمری» در سومین  نشست شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی استان با اعلام این خبر، افزود: در حال حاضر هفت درصد سد الغدیر ساوه پر است و از ۱۹میلیون مترمکعب آب موجود در سد تنها چهار میلیون مترمکعب آن قابل استفاده است.

آمری ادامه داد: با این وضعیت در حال حاضر  در تأمین آب شرب شهر ساوه از این سد محدودیت هایی ایجاد شده و به جهت اینکه مشکلی ایجاد نشود قرار بر این است که ۱۹ حلقه چاه حفاری و این چاهها جایگزین آب تآمین شده از سد بشوند و اگر این روند ادامه پیدا کند در سال آینده به جهت تأمین آب کشاورزی از سد هم محدودیت هایی قائل خواهیم شد. همچنین در بحث تأمین آب شرب شهر ساوه مقرر شد در صورت امکان بخشی از چاههای کشاورزی این شهرستان در فصل تابستان اجاره و در این راستا استفاده شوند.

وی در خصوص وضعیت سد کمال صالح نیز خاطر نشان کرد: ۲۶ میلیون مترمکعب آب در این سد ذخیره  و حدود ۱۷ درصد این سد پر است و از این حجم تنها ۱۶ میلیون مترمکعب قابل استفاده است که در شهر اراک هم با همراهی مردم و منابع جایگزین تلاش بر این است که مشکلی در تأمین آب شرب پیدا نکنیم.

مهندس آمری میانگین بارندگی کل استان را  ۳۶/۷ میلی متر عنوان کرد و گفت: این میزان بارندگی نسبت به سال گذشته ۴۶/۱۱درصد و نسبت به بلند مدت ۶۶/۸ درصد کاهش را نشان می دهد.

۹۰ حلقه چاه غیرمجاز در استان مرکزی پر و مسلوب المنفعه شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی همچنین گفت:از ۲۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در سال ۹۸ تنها ۲۵۴ حلقه چاه باقی مانده بود که از ابتدای سال جاری تاکنون نیز ۹۰حلقه از این چاههای غیرمجاز با حجم صرفه جویی ۳/۸میلیون مترمکعب پر و مسوب المنفعه شده اند.

بیشتر بخوانید:  کاهش 15 درصدی میزان بارش در کشور

وی افزود: بیشترین تعداد چاههای غیرمجاز به ترتیب مربوط به شهرستانهای شازند، خنداب، ساوه و اراک است.

مهندس آمری با اشاره به اینکه روند نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاههای آب کشاورزی ادامه دارد، اظهار کرد:در حال حاضر۳۰ درصد چاههای کشاورزی استان مجهز به کنتور هوشمند هستند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مرکزی به اجرای عملیات مدیریت توامان آب و برق چاه های کشاورزی از ابتدای مهرماه سال جاری خبر داد و ادامه داد: بر اساس این برنامه وزارت نیرو به دنبال این است که از میزان برق مصرفی چاه به میزان آب مصرفی برسد.

مهندس آمری بیان کرد: در خصوص چاههای آب کشاورزی با توجه به ناترازی برق در تابستان و از طرفی با توجه به شرایط منابع آبی وقتی برق مصرفی آنها بیش از ۳۰تا۷۰ درصد باشد در یک مرحله و با اخطار اولیه قطع می شوند بنابراین چاههایی که این اخطارها را دریافت کرده اند و برق چاهشان قطع شده حتما انشعابات غیر چاه را از انشعابات برق چاه تفکیک کنند، ضمن اینکه توصیه جدی و اکید بر این است که در فصول غیرزراعی حتما چاهها را خاموش نگه دارند .

وی با تأکید بر اینکه از هفت هزار چاه کشاورزی استان،  پنج هزار چاه برقی هستند، گفت: هدف این عملیات توامان آب و برق این است که کشاورزان در سال ۱۴۰۵ باید به اندازه ساعت کارکرد و قدرت قراردادی مجاز مندرج در پروانه بهره برداری چاه کشاورزی برداشت کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آرمان چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۴۰۲ - ۸:۲۳

رفتید تو استان های کویری و بی آب پتروشیمی و فولاد و نیروگاه و… ساختید انتظار دارید کشور به خشکسالی دچار نشه؟؟؟؟؟؟؟

سیداسماعیل 09368522500 پنجشنبه , ۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۴:۱۱

استادان عزیز شما یه راهکاربیشتر ندارید ان هم بااستفاده از بادخیز خوزستان استفاده کنیم وگرنه سال ازسال دیگه بدتر خواهد بودمن میتونم کاری کنم هم کم ابی رفع بشه هم ریزگرد هم جریان هوا به گردش دربیاد