کد خبر : 8769
تاریخ انتشار : دوشنبه 9 بهمن 1402 - 10:56

سود شرکت های پالایشی قربانی سیاست های وزارت نفت/اعتراض تشکل های کارگری به عدم بازپرداخت بدهی دولت

سود شرکت های پالایشی قربانی سیاست های وزارت نفت/اعتراض تشکل های کارگری به عدم بازپرداخت بدهی دولت
پیش‌بینی می‌گردد سازمان تأمین اجتماعی در سالجاری با کسری نقدینگی حداقل 120 هزار میلیارد تومانی جهت ایفای تعهدات در قبال مستمری بگیران و بازنشستگان مواجه باشد.

به گزارش انرژی پرس، رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیران تامین اجتماعی تهران خاطر نشان کرد: سازمان تامین اجتماعی که امانت دار اندوخته های بیمه ای چند نسل بیمه شده و مستمری بگیر می باشد دارای سه وظیفه اصلی بیمه گری ، تامین درمان و سرمایه گذاری جهت حفظ و ارتقاء ارزش ذخایر بیمه ای ما کارگران و مستمری بگیران می باشد.

علی دهقان کیا  افزود: از دیرباز تاکنون دولتها حق بیمه های جاری متعلقه دولت را نقدا و به موقع نپرداخته و این حق بیمه ها انباشت گردیده و بالغ بر ۷۵۰ هزار میلیارد تومان می باشد که البته با توجه به کاهش ارزش پولی ملی در ادوار گذشته ، اگر دولت بخواهد ارزش واقعی آنها را حفظ کند و به سازمان برگرداند باید این عدد را حداقل ضرب در ۵ نماید.

وی گفت: بهر تقدیر ازگذشته تاکنون دولت برای بازپرداخت مطالبات بیمه ای سازمان تامین اجتماعی از روش تهاتر سهام و دارائی های دولتی استفاده نموده وبرخی شرکتهای پالایشی و پتروشیمیایی خود را به سازمان تامین اجتماعی واگذار نموده است و سازمان تامین اجتماعی نیز طی چند دهه گذشته نسبت به سرمایه گذاری و توسعه این مجموعه های نفتی و پتروشیمی اقدام نموده و طرح های بزرگی را در این زمینه به ثمر رسانده است و در مواردی که دولت و وزارت نفت قصد توسعه زیر ساختها و ایجاد مجموعه های پائین دستی نفت را داشته اند و یا بعضا طرح های احداثی و توسعه ای خود را بایت تهاتر بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی واگذار نموده بود ، سازمان تامین اجتماعی از منابع خود در این طرح ها هزینه نموده است که مهمترین آن شرکت خلیج فارس است که برای تولید و خودکفایی بنزین با مشارکت سازمان تامین اجتماعی ایجاد شد.

او اظهار داشت: از طرفی طی سنوات گذشته به واسطه تحمیل قوانین حمایتی دولت از نیروی کار و عدم الزام به تأمین بار مالی ناشی از این تعهدات، سازمان تأمین اجتماعی با کسری نقدینگی و تبع آن ناپایداری شدید مالی مواجه گردیده که تداوم ارائه بهینه خدمات و تعهدات قانونی سازمان را با مشکلاتی مواجه کرده که حل آنها مستلزم اخذ تصمیمات و اقداماتی همه جانبه میباشد. همچنین براساس قانون، همه ساله در بودجه مصوب سازمان تأمین اجتماعی که به تائید هیأت امنای سازمان تامین اجتماعی می رسد هیات امنایی که رئیس و ۵ عضو آن از صاحب منصبان دولتی می باشند، در بودجه مصوب سازمان مبالغی بابت تعهدات قانونی و جاری سهم دولت در قبال بیمه شدگان لحاظ میگردد که این مبلغ برای سال‌جاری در حدود ۲۱۵ هزار میلیارد تومان مصوب گردیده است (۳۳ درصد کل منابع).

دهقان کیا گفت: عدم تحقق تعهدات جاری دولت در سنوات گذشته موجب بر هم خوردن تعادل بین منابع و مصارف و انباشت قابل توجه بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی گردیده، به گونه ای که پیش‌بینی می‌گردد سازمان تأمین اجتماعی در سالجاری با کسری نقدینگی حداقل ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی جهت ایفای تعهدات در قبال مستمری بگیران و بازنشستگان مواجه باشد.

وعلیرغم اینکه در بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور مقرر بود ۷۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات بیمه ای سازمان توسط دولت تادیه و پرداخت گردد و به رغم آنکه در انتهای سال قرار داریم ، هنوز خبر موثق و قطعی از اجرای این حکم بودجه مصوب سال ۱۴۰۲ نرسیده است.

رئیس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی تهران گفت: با عنایت به اینکه به سبب افزایش حقوق و مستمری پرداختی به بازنشستگان و مستمری بگیران، هزینه-های درمان و … مصارف سالانه سازمان تأمین اجتماعی بالغ بر ۴۰ درصد افزایش داشته است و قاعدتاً امکان افزایش درآمدهای حاصل از سرمایه گذاریها در سطح مشابهی مقدور نمی باشد. ضمن اینکه ۷۰ درصد پرتفوی سازمان را شرکتهای واگذار شده بابت ردّ دیون دولت تشکیل می دهند که عمدتاً شرکتهایی با ساختار مالی نامناسب و کم بازده و بعضاً زیان ده و زیان انباشته می¬باشند مانند هپکو که در دولت قبل به سازمان واگذار شد و بار مالی سنگینی را به سازمان تحمیل نموده است.این مهم در کنار اعمال تحریم های ظالمانه، افزایش نرخ ارز، محدودیت های فراروی شرکتها در صنایع مختلف و … نهایتاً منجر به کاهش حاشیه سود و افت عملکرد عملیاتی و بازدهی شرکتهای تابعه سازمان گردیده است، تا آنجا که سازمان جهت ایفای تعهدات خود مبادرت به دریافت تسهیلات و فروش دارائیهای با ارزش خود نموده است که تداوم این روند آثار سوئی بر درآمدهای سرمایه گذاری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:  ابطال موافقتنامه احداث پتروشیمی میانکاله توسط وزارت نفت

او گفت: حال با توجه به شرایط پیشگفت، مصوبه اخیر وزارت نفت در خصوص تغییر نرخ خوراک شرکتهای پالایشی و تغییر نرخ فروش فرآورده های نفتی و تغییر مبنای مربوط به نرخ فروش بنزین منجر به کاهش سودآوری و بازدهی شرکتهای پالایشی و پتروشیمیایی متعلق به سازمان تامین اجتماعی خواهد شد چنانکه پیش بینی ها نشان می دهد ،در اثر اعمال مصوبه جدید وزارت نفت تغییرات نامساعدی به میزان ۴۰تا ۵۰ درصد نسبت به مصوبات سالیان قبل واقع خواهد گردید و این موضوع حاشیه سود شرکتهای پالایشی زیرمجموعه سازمان که سهم عمده ای در درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری دارند را کاهش خواهد داد.

این فعال جامعه بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: با توجه به سهامداری سازمان تامین اجتماعی در برخی شرکتهای پالایشی، پیش بینی می شود که مصوبه اخیر وزارت نفت ، باعث حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان عدم النفع و کاهش سودآوری و بازدهی برای سازمان تامین اجتماعی گردد که درواقع باعث ضرر و زیان ما مستمری بگیران تامین اجتماعی است چرا که در صورت وارد شدن این لطمه به جریان نقدینگی سازمان تامین اجتماعی ، روند دریافت مستمری و تامین هزینه های درمانی ما کارگران زحمتکش دچار اخلال و اختلال خواهد شد.

وی گفت: صرفنظر از اینکه اعمال این مصوبه وزارت نفت و افشای اثرات آن باعث میگردد که ارزش سهام متعلق به کارگران و بازنشستگان در بازار بورس با کاهش شدید مواجه شده و ذخایر و اندوخته های بیمه ای ما که در واقع ماحصل دسترنج و عرق جبین یک عمر زحمت و کار ما است با کاهش ارزش فاحش مواجه گردد چگونه است که وزارت نفت وقتی که این شرکتهای پالایشی و پتروشیمی متعلق به خودش بود ، نسبت به تعدیل نرخ خوراک و …اقدام ننمود و حال که این شرکتها را به ما کارگران و بازنشستگان واگذار نموده است ، میخواهد قاعده بازی را بر هم بزند؟! بعبارت دیگر دولت محترم قرار بود امسال ۷۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات بیمه ای ما را بپردازد که هنوز نپرداخته ولی در همین حال وزارت نفت می خواهد ۳۵ هزار میلیارد تومان هم از جیب ما بردارد؟! هفتاد هزار میلیارد تومان دولت هنوز نرسید ؟! ولی وزارت نفت می خواهد ۳۵ هزار میلیارد تومان از جیب ما کارگران و بازنشستگان بردارد!

دهقان کیا با یادآوری اینکه در ایام پایانی سال و انتخابات مجلس قرار داریم و افزایش هزینه های زندگی ، شرایط را برای بازنشستگان سخت نموده است اعلام داشت: ما از دولت انقلابی و مردمی و ریاست محترم جمهوری انتظار داریم که هرچه سریعتر مانع اجرای این مصوبه وزارت نفت گردیده و اجازه ندهند که ما کارگران و بازنشستگان دچار ضرر و زیان مضاعف شویم و تامین مالی مستمری و درمان ما دچار مشکل شود.

منبع: عصر خبر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.