کد خبر : 6146
تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 آذر 1402 - 16:30

انتقاد تند نماینده پیشین مجلس به دلیل تایید صلاحیت نشدن

انتقاد تند نماینده پیشین مجلس به دلیل تایید صلاحیت نشدن
نماینده پیشین مجلس ، گفت: این دوره فردی که مثل من آزاده و جانباز هستم و ۲ دوره توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شده‌ام، سازنده خمپاره و کاشف نفت در خزر هستم، رد شدم. ما با دوستانمان نفت را در آب‌های عمیق خزر کشف کرده‌ایم. ۷ سال فقط مدیرعامل شرکت حفاری بوده‌ام.
به گزارش انرژی پرس، نماینده پیشین مجلس درباره رد صلاحیتش از سوی هیات‌های اجرایی گفت: این هیات اجرایی، شایستگی تعیین نفرات برای صندوق‌ها را ندارد، شایستگی شمارش آرا را ندارد و صلاحیت جمع بندی را ندارد. امیدوارم سریعتر عوض شوند و آدم‌های بی‌طرف جایگزین‌شان شوند.
 بخش‌هایی از گفت و گوی هدایت‌الله خادمی نماینده پیشین مجلس را در ادامه می‌خوانید:

نخستین بار است چنین وضعیت بدی را می‌بینیم، یعنی وضعیت استثنایی را مشاهده کرده‌ام.
– هیات‌های اجرایی را فرماندار‌ها تعیین می‌کنند؛ آن هم بر اساس سفارشات دوستان، کسانی را به عنوان نماینده مردمی انتخاب می‌کنند که در بین آن‌ها ساعت‌ساز، مغازه‌دار و … وجود دارد. این افراد هم هیچ‌گونه مسئولیتی ندارند.
– افراد در هیات‌های اجرایی هر ۴ سال یکبار انتخاب می‌شوند، یعنی در طول زندگی‌شان احتمالاً یکبار چنین شانسی به آن‌ها داده می‌شود و آن‌ها هم احیاناً و خدایی ناکرده هر چه دلشان می‌خواهد می‌توانند در این یک دوره انجام دهند.
– در دوره‌های قبل هیات اجرایی معمولاً مدارک را می‌گرفت و به شورای نگهبان می‌فرستاد، شورای نگهبان به دلیل این‌که سال‌هاست این کار را انجام می‌دهد، افراد با تجربه‌تر و متخصص‌تری دارد. زیرا چندین سال و دوره است این کار را انجام می‌دهد و از سوی دیگر افراد اصلی آن ثبات بیشتر دارد، افرادی هستند که به قول معروف سرد و گرم چشیده‌اند. اما هیات‌های اجرایی خیر.
– تا قبل از این دولت، هیات‌های اجرایی آنقدر اختیار نداشتند، استعلامات را می‌گرفتند به شورای نگهبان می‌دادند، هیات‌های اجرایی بیشتر کارشان این بود که هنگام برگزاری انتخابات افرادی را بالای صندوق‌ها بگذارند و تیمی تشکیل دهند که رأی‌ها را به کمک فرمانداری بشمارند.
– این دوره فردی که مثل من آزاده و جانباز هستم و ۲ دوره توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شده‌ام، سازنده خمپاره و کاشف نفت در خزر هستم، رد شدم. ما با دوستانمان نفت را در آب‌های عمیق خزر کشف کرده‌ایم. ۷ سال فقط مدیرعامل شرکت حفاری بوده‌ام.
– ۲۰ سال عضو هیات مدیره شرکت‌های نفتی و حفاری بودم؛ به خاطر نطقی که در مجلس دهم در رابطه با نفت و میادین مشترک فاز یازده پارس جنوبی داشتم که آن‌هم جزو وظایفم بود چرا که نایب رئیس کمیسیون انرژی بودم، بابت آن من را رد کردند. اصلا این‌ها (هیات‌های اجرایی) نه می‌دانند نفت چیست. نه می‌دانند میدان نفتی چیست، این‌ها تفاوت میدان نفتی با میدان‌تره بار را نمی‌دانند!
– آیا نماینده باید لال باشد؟ خب در شرایط هیات اجرایی و این دولت می‌نوشتند ما نماینده کر و لال می‌خواهیم لااقل ما شرکت نمی‌کردیم. این افتضاحی است که صورت گرفته است.
– گر چه شورای نگهبان این افتضاحی که هیات‌های اجرایی به بارآورده‌اند را اصلاح می‌کند، منتهی متاسفانه شاید یک حالت مافیایی هم باشد که عده‌ای بخواهند فرصت را از بعضی‌ها بگیرند؛ چراکه به جز تهران در شهرستان‌های دیگر حتی کلان شهر‌ها کسانی که کاندیدا می‌شوند حداقل به خانه‌های مردم می‌روند و صحبت می‌کنند تیم‌های خودشان را تشکیل می‌دهند و در صحنه هستند، گرچه انتخابات شروع نشده است، اما کار‌هایی را انجام می‌دهند که مغایرت با انتخابات نداشته باشد و خلاف موضوع نباشد، اما به این شکل این فرصت را از ما گرفته‌اند.
– با این روند، مطمئن باشید حداقل در منطقه‌ای که من هستم مشارکت بسیار کاهش پیدا می‌کند.
– با آمدن برخی‌ها مردم دلگرم شده بودند، می‌توانستیم رای‌های خاکستری را به صحنه بیاوریم و یک شور و شوقی را ایجاد کنیم. مطمئن باشید یک ضربه اساسی زده‌اند و حتی ما اگر بعد هم تایید شویم به هر حال ضربه را زدند.
– اگر ما هم تایید شویم این هیات اجرایی نمی‌تواند انتخاب برگزار کند. این هیات‌های اجرایی به چه اطمینانی می‌خواهند رأی‌ها را بخواند؟ یا به نفع دیگران نخواند؟ این هیات اجرایی چگونه می‌خواهد به صورت عادلانه صندوق‌ها را کنترل کند و بچیند و نفرات را بالای سر صندوق‌ها بگذارد؟
– این هیات اجرایی که من دیده‌ام نه شایستگی این کار را دارند نه از نظر عدالت آدم‌هایی هستند که بتوانند عدالت را برقرار کنند و نه بی‌طرف هستند. هیات اجرایی باید بی‌طرف باشند خودشان لیدر کاندیدا‌ها نباشند، هیات اجرایی که تشکیل شده است خودشان لیدر بعضی از کاندیدای فعلی و به خصوص بخشی از نمایندگان دوره یازدهم هستند و این نتیجه‌اش مشخص است!
– هیچ زمانی ما اینگونه نداشتیم. در دوره قبل من به خاطر دارم، نماینده در آستانه انتخابات هیچ‌گونه ارتباطی نمی‌توانست با فرمانداران داشته باشد. هیات اجرایی تشکیل می‌شد که یک هیات اجرایی مستقلی باشد.
– این سازوکار‌هایی که دیگران را رد کنند و فرصت را از آن‌ها بگیرند به ضرر نظام، مردم و کشور است و بر ضد فرمایشات مقام معظم رهبری است که انتظار دارند مشارکت بیشتر باشد و مردم در صحنه باشد.
– جالب این است که من یک اصولگرا هستم، اما دوبار در دولت اصلاحات من تایید صلاحیت شدم. من در دولت اصلاحات بیشترین نطق‌ها را علیه‌شان داشتم که به دلیل چپ یا راست بودن نبود، من وظیفه داشتم به عنوان یک نماینده درباره میادین مشترک و نفت از وزرا سوال کنم جالب است آن‌ها من را تایید کردند، اما در این دولت اصولگرا من اصولگرا بابت نطقم در رابطه با وزیر دولت اصلاحات رد شدم!
– این هیات اجرایی، شایستگی تعیین نفرات برای صندوق‌ها را ندارد، شایستگی شمارش آرا را ندارد و صلاحیت جمع بندی را ندارد. امیدوارم سریعتر عوض شوند و آدم‌های بی‌طرف جایگزین‌شان شوند.
منبع: ایلنا
بیشتر بخوانید:  صدور خدمات فنی و‌ مهندسی به سایر کشورها، یکی از اهداف صنعت نفت
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.