جنگ جاری بین اسرائیل و حماس، تلاش‌های میانجیگری بین‌المللی، از جمله تلاش‌های موردحمایت ایالات‌متحده را که تاکنون نتوانسته‌اند توافق آتش‌‌‌‌‌بس را تضمین کنند، به چالش کشیده است. با وجود این، فشارهای طرف عرضه، عدم‌قطعیت‌‌‌‌‌های سمت تقاضا را تعدیل می‌کند. چالش‌های اقتصادی چین و موضع محتاطانه فدرال‌رزرو آمریکا در مورد کاهش نرخ بهره لایه‌‌‌‌‌هایی از پیچیدگی را به بازار جهانی نفت اضافه کرده‌است. در این میان، بازار نفت همچنان در وضعیت شکننده‌‌‌‌‌ای قرار دارد و بین خطرات افزایش عرضه و پیش‌بینی‌های متزلزل تقاضا تعادل برقرار می‌کند. ثبات کنونی نفت‌خام برنت در سطوح بالا بر تاثیر متقابل پیچیده این پویایی جهانی تاکید و نشان‌دهنده آن است که چگونه رویدادهای ژئوپلیتیک و اقتصادی می‌توانند بازارهای انرژی را تحت‌تاثیر قرار دهند و تصمیم‌گیری‌های اقتصادی و سیاسی را پیچیده‌‌‌‌‌تر کنند.

قیمت نفت در روز سه‌‌‌‌‌شنبه پس از افزایش در روز دوشنبه به دلیل افزایش تقاضای سوخت در تابستان، افزایش چندانی نداشت، اما سرمایه‌گذاران نسبت به داده‌های قیمت مصرف‌کننده در ایالات‌متحده محتاط بودند. معاملات آتی برنت برای تسویه ماه اوت پس از افزایش ۰.۹‌درصدی، به ۸۵.۹۶دلار در هر بشکه رسید، درحالی‌که قیمت نفت‌خام آمریکا پس از ۱.۱‌درصد افزایش در روز قبل، با ۳‌سنت کاهش به ۸۱.۶۰دلار در هر بشکه رسید. هر دو شاخص در هفته گذشته حدود ۳‌درصد افزایش و دو هفته متوالی روند صعودی داشتند. تقاضای بنزین در حال افزایش است و با ورود ایالات‌متحده، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت جهان‌ به اوج مصرف تابستانی، ذخایر نفت و سوخت کاهش ‌یافته‌است. نظرسنجی اولیه رویترز نشان می‌دهد؛ ذخایر نفت‌خام و بنزین آمریکا در هفته منتهی به ۲۱ژوئن، ۳‌میلیون بشکه کاهش‌یافته‌است. تینا تنگ، تحلیلگر مستقل بازار، گفت: «افزایش قیمت نفت به دلیل چشم‌‌‌‌‌انداز خوش‌بینانه تقاضا و کاهش ذخایر ایالات‌متحده ایجاد شد، با این حال سرمایه‌گذاران در مورد پتانسیل افزایش بیشتر قیمت نفت محتاط هستند زیرا نگرانی‌هایی وجود دارد که نرخ‌های بهره بالا با محدود‌کردن اقتصاد، رشد مصرف سوخت را محدود می‌کند. انتظار می‌رود انتشار شاخص هزینه‌های مصرف شخصی و معیار ترجیحی فدرال‌رزرو برای افزایش قیمت‌ها در روز جمعه ۲۸ژوئن سرنخ‌‌‌‌‌های بیشتری برای چشم‌‌‌‌‌انداز نرخ‌های بهره  ارائه دهد.

تاخیر در کاهش نرخ بهره هزینه وام گرفتن را برای مدت طولانی‌‌‌‌‌تری بالا نگه می‌‌‌‌‌دارد.افزایش بهای نفت همچنین با حملات مداوم اوکراین به زیرساخت‌های نفتی روسیه که می‌تواند عرضه نفت‌خام و سوخت را کاهش دهد، حمایت شد. در ۲۱ژوئن، پهپادهای اوکراینی به چهار پالایشگاه، از جمله پالایشگاه ایلسکی، یکی از تولیدکنندگان اصلی سوخت در جنوب روسیه، حمله کردند. اتحادیه اروپا بسته تحریمی را علیه روسیه به دلیل جنگ این کشور در اوکراین تصویب کرد که بر اساس آن ۲۷ کشتی از جمله کشتی‌هایی که توسط شرکت کشتیرانی دولتی روسیه Sovcomflot اداره می‌شوند، به فهرست نهادهای تحریم شده اضافه می‌شوند. تحلیلگران ANZ Research در یادداشتی، اعلام‌کردند: «بازار در آستانه انتخابات اواخر این هفته در ایران همچنان در اوج است. انتخاب یک رئیس‌‌‌‌‌جمهور تندرو  می‌تواند منجر به رویارویی مستقیم‌‌‌‌‌تر با ایالات‌متحده، اسرائیل و عربستان‌سعودی شود.» به گزارش تارنمای worldbank.org، قیمت کالاهای جهانی در سال‌گذشته به‌طور قابل‌توجهی کاهش‌یافته که به کاهش تورم در سراسر جهان منجر شده‌است.بر اساس آخرین گزارش بانک جهانی، این کاهش اکنون در حال تثبیت است و این موضوع ممکن است باعث چالش‌برانگیز‌شدن برای بانک‌های مرکزی درخصوص کاهش سریع نرخ بهره شود، همچنین این گزارش نشان می‌دهد که یک درگیری قابل‌توجه در منطقه خاورمیانه می‌تواند این روند کاهشی تورم را معکوس کند. در اواسط سال‌۲۰۲۲ تا اواسط سال‌۲۰۲۳، قیمت کالاها تقریبا ۴۰‌درصد کاهش‌یافت که به کاهش ۲‌درصدی مهم تورم جهانی کمک کرد، با این حال از اواسط سال‌۲۰۲۳، شاخص قیمت کالاهای بانک جهانی تا حد زیادی بدون تغییر باقی‌مانده‌است.

بانک جهانی پیش‌بینی می‌کند؛ تا زمانی‌که هیچ تنش ژئوپلیتیک جدیدی وجود نداشته‌باشد، کاهش ۳‌درصدی قیمت کالاهای جهانی در سال‌۲۰۲۴ و ۴‌درصد در سال‌۲۰۲۵ به قوت خود باقی خواهد بود. انتظار می‌رود قیمت‌ها حدود ۳۸‌درصد بالاتر از میانگین قبل از شیوع COVID-۱۹ باقی‌بمانند.ایندرمیت گیل، اقتصاددان ارشد بانک جهانی، می‌گوید: «تورم جهانی هنوز یک نگرانی است. کاهش قیمت کالاها که عامل اصلی کاهش تورم بوده، دیگر در حال کاهش نیست.» تنش‌های ژئوپلیتیک مداوم در سال‌های اخیر با وجود کاهش رشد اقتصادی جهانی، قیمت نفت و سایر کالاها را بالا نگه داشته‌است.

منبع: دنیای اقتصاد