کد خبر : 11121
تاریخ انتشار : سه شنبه 22 اسفند 1402 - 12:57

به نام خروج از بنگاه‌داری به کام بانک رفاه

فروش چهار برابری سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگان/ دریافت سود بانکی از خریداران سهام شکبیر توسط بانک رفاه

فروش چهار برابری سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگان/ دریافت سود بانکی از خریداران سهام شکبیر توسط بانک رفاه
رئیس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی از واگذاری ۵۲ درصد سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگان آن هم چهار برابر ارزش واقعی خبر داد.

به گزارش اختصاصی انرژی پرس، پس از آغاز پرداخت حقوق بازنشستگان توسط سازمان تامین اجتماعی، مشخص شد که یک میلیون تومان از حقوق اسفندماه بازنشستگان کسر شده است. پس از اعتراض بازنشستگان، محمد اسدی رئیس کانون بازنشستگان گفت: «براساس توافق وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی ۵۲ درصد سهام پتروشیمی امیرکبیر به ارزش ۶۴ همت به بازنشستگان تامین اجتماعی واگذار می‌شود.»

همچنین وی اعلام کرد: «پیش‌بینی می‌شود از چهار میلیون و ۸۰۰ هزار بازنشسته، حدود چهار میلیون بازنشسته متقاضی خرید سهام پتروشیمی امیرکبیر (شکبیر) باشند.»

وی در ادامه صحبت‌های خود گفت: «در حال حاضر سهم هر بازنشسته ۱۵ میلیون تومان می‌شود.»

در حالی که اگر به برآورد محمد اسدی اکتفا شود و چهار میلیون نفر متقاضی خرید ۶۴ همت از سهام پتروشیمی امیرکبیر باشند، سهام هر بازنشسته ۱۶ میلیون تومان می‌شود.

همچنین محمد اسدی در صحبت‌های خود گفت: «بازنشستگان می‌توانند این ۵ درصد از این مبلغ را در یک قسط یک میلیون تومانی (اسفند)، دو قسط ۵۰۰ هزار تومانی (فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۳) پرداخت کنند. همچنین الباقی مبلغ خرید سهام پتروشیمی امیرکبیر نیز در قالب تسهیلات پنج ساله بانک رفاه به بازنشستگان پرداخت می‌شود.

خروج از بنگاه‌داری به چه قیمت است؟

اما تمامی این حواشی به دلیل خروج بانک رفاه از بنگاه‌داری است؛ چرا که طبق مصوبه دولت مبنی بر خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری، بانک رفاه موظف است سهام خود را در پتروشیمی امیرکبیر واگذار کند. این در حالیست که پیش از این نیز بانک رفاه بلوک ۵۲ درصدی سهام امیرکبیر با قیمت بالاتر از تابلو آگهی کرده بود و مشتری نداشت.

بیشتر بخوانید:  پالایش نفت اصفهان، سهام نفت سپاهان را 150 درصد گران‌تر می‌خرد / ابقای مدیرعامل به بهای حراج بیت‌المال

اما این بار بازنشستگان از همه جا بی‌خبر باید سهام ۸،۲۰۰ تومانی شکبیر را ۳۲ هزار تومان بخرند. چرا که نگاهی دقیق‌تر به این معامله ارقام قابل توجهی را نشان می‌دهد.

 

 

طبق تابلو معاملات سهام شکبیر، ارزش بازار «مارکت کپ» فعلی پتروشیمی امیرکبیر ۲۹ هزار و ۴۸۴ میلیارد تومان است. همان‌طور که گفته شد، قرار بر این است که ۵۲ درصد از سهام امیرکبیر به ارزش ۶۴ همت واگذار شود. این در حالیست که ۵۲ درصد از مارکت کپ فعلی پتروشیمی امیرکبیر رقمی معادل ۱۵ هزار و ۳۳۱ میلیارد تومان می‌شود. این بدان معناست که در این معامله بازنشستگان باید سهام امیرکبیر را با قیمت ۴.۱۷ برابری ارزش فعلی بخرند.

معامله دو سر برد بانک رفاه

علاوه بر تمامی این‌ها بازنشستگان، باید سهام پتروشیمی امیرکبیر را با سود بانکی بخرند. چرا که جمع اقساطی محمد اسدی به آن اشاره کرد به ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌رسد. این یعنی بازنشستگان باید برای خرید سهامی که قیمت آن چهار برابر ارزش فعلی‌ست سود بانکی بپردازند. سودی که در نهایت در جیب بانک رفاه می‌رود.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

عباس چهارشنبه , ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۰:۱۵

هرکس دروضعیت فعلی سهام هرشرکتی وبخره انگارپول عیاشی وکاخ وسهام درکاناداواروپا انگل زاده ها وخودمسئولین انگل وداده وبعدازده سال یکهزارم سودسهام وبهت میدن درحالیکه ارزش سهامت همینه واگرباورنمیکنیدشرکتهای سهامی عام وبرید ازده سال قبل بررسی کنیدتاالان ببینیدنظرم درسته یانه!! تمام شرکتهای سهامی عام نود درصدسودش متعلق به پدرخوانده است درایران وپنج درصدش هم مال مدیرعامل ومعاونش وهیت مدیره است وپنج درصدش مال کل سهامداران !! اینومن تحقیق دقیق کردم !! شایدباورنکنیدمثلاسهام شرکتی صدتومنه پدرخوانده بانامهاوبنگاه های مختلف خریدمیشه بیشتردرصدش وسوری وروشهایی که دران خبره هستندسهام وتاهشت هزارتومن میرسانندوهمه میگن عجب شرکت روبه رشدی وهجوم میارندومیخرندووقتی همه سهام وفروختند! ناگهان میگن مدیرانش اختلاس کردندوازهشت هزارتومن سهام میشه دویست تومن وهفت هزاروهشتصدازهرسهم میره توی جیب پدرخوانده !! کاریکه باسهام بانک دی کردندبرویدتحقیق کنید!! حالاحساب کنیدچندصدهزارمیلیاردتومن پدرخوانده میخوره والان دراکثرکشورهای پیشرفته چندین کاخ وسهام شرکتهای مهم اروپاوامریکاوکاناداروداره!!!