کد خبر : 4052
تاریخ انتشار : دوشنبه 17 مهر 1402 - 10:06

رشد ۵.۷۷ درصدی تقاضای مصرف برق در ساعات اوج بار

رشد ۵.۷۷ درصدی تقاضای مصرف برق در ساعات اوج بار
معاون راهبری شبکه برق کشور از رشد 5.77 درصدی تقاضای مصرف در ساعات اوج بار نسبت به 10 سال گذشته خبر داد.

به گزارش انرژی پرس و به نقل از وزارت نیرو، مهدی مقیم‌زاده معاون راهبری شبکه برق کشور در گردهمایی معاونان بهره‌برداری شرکت‌های برق منطقه‌ای گفت: متوسط رشد اوج بار مصرف برق در ۱۰ سال اخیر سالانه ۴.۶ درصد بوده در حالیکه امسال رشد اوج بار به ۵.۷۷ درصد (معادل ۴۰۰۶ مگاوات) رسید.

مقیم‌زاده در باره رشد اوج نیاز مصرف برق کشور افزود: در حالیکه در ۱۰ سال اخیر متوسط رشد اوج بار سالانه ۴.۶ درصد بوده است، در سال جاری رشد اوج بار به ۵.۷۷ درصد (معادل ۴۰۰۶مگاوات)رسیده است.

معاون راهبری شبکه برق کشور در خصوص سهم منابع مختلف در تامین اوج بار گفت: میزان تقاضا در اوج مصرف ۷۳ هزار و ۴۶۳ مگاوات بوده است که از این مقدار توان تامین شده در لحظه اوج مصرف (تولید حرارتی، برق آبی و دریافتی برون مرزی) ۶۱ هزار و ۲۰ مگاوات و توان مدیریت شده در لحظه اوج مصرف (مدیریت مصرف شرکت‌ها،محدودیت ارسالی برون مرزی و معادل افت فرکانس ۱۲ هزار و ۵۴ مگاوات است.

وی ادامه داد: تقاضای اوج مصرف نسبت به سال گذشته (۶۹ هزار و ۴۵۶ مگاوات) ۵.۷۷ درصد رشد داشته است و تعداد روزهای بالای اوج مصرف سال گذشته ۳۵ روز و همچنین ساعات بالای اوج مصرف سال گذشته ۱۲۹ ساعت بوده است.

وی به افزایش بی‌سابقه دمای جهان در تابستان ۱۴۰۲ اشاره کرد و افزود: امسال تابستان شاهد گرمای غیرقابل تحملی برای جهان بودیم و طبق گزارش محققان دانشگاه لایپزینگ زمین در ۱۲۰ هزار سال گذشته به این گرمی نبوده است.

وی ادامه داد: پدیده گنبد حرارتی، موج گرمای شدید بالای ۵۰ درجه را به برخی کشورهای خاورمیانه و هشت کشور عربی و همچنین ایران تحمیل کرد.

معاون شبکه برق افزود: براساس داده‌های منتشر شده از سوی سازمان ملل، ماه جولای (از دهم تیرماه تا دهم مرداد ماه) گرم ترین دوره سه هفته ای را در طول تاریخ به ثبت رساند. به طوری که دوره گرمایش زمین به پایان رسیده و دوران جوشش فرارسیده است.

مقیم‌زاده پیک‌سایی و هموار کردن منحنی بار، ثبت روزانه اطلاعات مقادیر مصرف به تفکیک طرح‌ها و افزایش سهم بارهای قابل کنترل در فرآیند راهبری شبکه را از الزام های طرح‌های مدیریت مصرف از دیدگاه راهبری شبکه برشمرد.

وی با توجه به تجربیات کسب شده در زمان اوج مصرف ۱۴۰۲، به الزام هایی برای عبور موفق از دوره اوج بار سال۱۴۰۳ اشاره کرد و گفت: لازم است اعمال فرامین صرفاً از طریق مرکز کنترل و سلسله مراتب راهبری شبکه برق کشور انجام شود، همچنین تدوین و تصویب رویه راهبری شبکه در شرایط عادی و هشدار و اضطرار جزو این الزام ها است.

مقیم زاده با تاکید بر اینکه اجرای دقیق دستورهای مرکز ملی راهبری شبکه برق کشور امری ضروری است، گفت: پایش دستورالعمل‌های ویژه بهره‌برداری،پایش وضعیت حفاظت‌های ویژه نصب شده، پایش مقدار تولید، تبادل و مصرف صنایع، پایش وضعیت نیروگاه‌های کوچک واقع در منطقه از عوامل عبور موفق از پیک ۱۴۰۳ دانست.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.