کد خبر : 17703
تاریخ انتشار : پنجشنبه 21 تیر 1403 - 10:11

جنگ آب در کارون خالی، میراث دولت سیزدهم +فیلم

جنگ آب در کارون خالی، میراث دولت سیزدهم +فیلم
به‌زودی آبی برای کشاورزان خوزستان به منظور کشت پاییزه باقی نمی‌ماند زیرا وزارت نیرو با سرعت آب پشت سدهای خوزستان را برای تولید برق خالی می‌کند. کشاورزان معترض میراثی است که دولت سیزدهم برای مسعود پزشکیان به جای می‌گذارد.

به گزارش اختصاصی انرژی پرس، وزارت نیروی دولت سیزدهم که هرگز زیر بار کسری و تراز شدید برق نرفته و مدعی است در سال جاری حتی برای صنعت فولاد هم بیش از گذشته برق تامین می‌کند. این وزارتخانه، در حال استفاده از حداکثر توان نیروگاه‌های برقآبیِ روی رودخانه کارون است.

بر روی بزرگترین رودخانه ایران پنج سد احداث شده که از آب آن در تابستان و زمان اوج مصرف برای تولید انرژی برق استفاده می‌شود این در حالی است که فصل کشت و کار در خوزستان پاییز است.

توان هشت هزار مگاواتی نیروگاه‌های کارون

توان تولید پنج نیروگاه‌ها برقآبی نصب شده بر روی رودخانه کارون به‌عنوان بزررگترین رودخانه کشور، هشت هزار مگاوات یعنی معادل هشت برابر نیروگاه نکای مازندران است. اگر تولید انرژی برقآبی متوقف شود، مثل آن است که هشت نیروگاه نکا را از مدار خارج کرده باشیم.

شواهد نشان می‌دهد که در حال حاضر حجم مخزن کارون سه و چهار کاهشی است و در عوض تمام حجم سد گتوند پر و نزدیک به سرریز است. این یعنی در حال حاضر از تمام توان نیروگاه‌های موجود در سدهای غرب کشور برای تولید برق استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید:  قطع برق نیمی از ایران، دستاورد بزرگ دولت سیزدهم +فیلم

اگرچه امسال وضعیت بارش‌های حوضه کارون مطلوب بوده است اما اگر با همین سرعت آب پشت سدهای با هدف تامین برق را خالی کنیم، دیگر آبی برای کشاورزی در پاییز باقی نمی‌ماند

ایجاد اعتراضات اجتماعی

یکی از مهمترین مصداق‌های تصمیمات غلط در زمینه اولویت دادن تولید برق به حفظ ذخایر آب، اعتراضاتی است که در سال ۱۴۰۰ شکل گرفت و صدای یک زن خوزستانی در حالی که فریاد می‌زد «مظاهرات سلمیه» به یک نماد در سطح جامعه تبدیل شد.

در تیرماه ۱۴۰۰ اعتراضاتی بر سر آب در خوزستان شکل گرفت که دامنه آن به سایر استان‌ها از جمله اصفهان کشیده شد، زیرا رضا اردکانیان که با مشکل کسری شدید برق ناشی از عدم سرمایه‌گذاری در ساخت نیروگاه‌های حرارتی مواجه شده بود، دستور داد برای جلوگیری از خاموشی گسترده، نیروگاه‌های برقآبی به کار گرفته شوند تا برق مورد نیاز کشور تامین شود.

حال اگر باز هم در تابستان امسال بدون خاموشی دادن به مناطق خوش آب و هوا و با تکیه بر این برنامه غلط، فصل تابستان پشت سر گذاشته شود، در پاییز به دلیل نبود آب با اعتراضات اجتماعی مواجه خواهیم شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.