کد خبر : 3906
تاریخ انتشار : دوشنبه 10 مهر 1402 - 17:59

در تابستان امسال انجام شد:

انجام بیش از ۹۷ هزار مگاوات برنامه تعمیرات نیروگاه های حرارتی

انجام بیش از ۹۷ هزار مگاوات برنامه تعمیرات نیروگاه های حرارتی
معاون راهبری تولید شرکت مادرتخصصی برق حرارتی از انجام بیش از 97 هزار مگاوات برنامه تعمیرات نیروگاه های حرارتی در دوران اوج بار امسال خبر داد.

به گزارش انرژی پرس و به نقل از ایرنا، ناصر اسکندری معاون راهبری تولید شرکت مادرتخصصی برق حرارتی در خصوص آماده‌سازی واحدهای نیروگاهی در دوره اوج بار گفت: برای نخستین‌بار برای پیک تابستان امسال بیش از ۹۷ هزار مگاوات برنامه تعمیرات نیروگاه‌ های حرارتی با صرف ۳.۵ میلیون نفر ساعت کار انجام شد تا رکورد جدیدی در این زمینه به ثبت برسد و نیروگاه‌ها برای تابستان با حداکثر ظرفیت، آماده تأمین برق موردنیاز کشور باشند.

وی همچنین در خصوص تامین برق پایدار در سال آینده افزود: از ابتدای مهرماه امسال بیش از ۱۱۰ هزار مگاوات برنامه تعمیرات نیروگاه‌ های حرارتی سراسر کشور به‌ منظور افزایش آمادگی این واحدها برای تولید برق پایدار در پیک تابستان سال آینده آغاز شده است.

وی ادامه داد: انجام به‌موقع و باکیفیت برنامه تعمیرات و آماده‌سازی نیروگاه‌های حرارتی در کنار بهره‌برداری مسئولانه از این واحدها موجب شده است تا در پیک تابستان امسال ضریب آمادگی تولید برق نیروگاه‌های حرارتی به ۹۹ درصد برسد. دستیابی به این رقم در حالی است که متوسط آمادگی تولید نیروگاه‌های حرارتی در جهان حدود ۹۵ درصد است.

اسکندری آمادگی کامل نیروگاه‌ها برای تولید برق پایدار را هدف اصلی این شرکت برشمرد گفت: همه ساله پس از عبور از فصل گرم سال و شروع مهرماه فصل تعمیراتی نیروگاه‌های حرارتی آغاز شده و بایستی تا نیمه اردیبهشت‌ماه سال بعد به پایان برسد؛ چرا که از خردادماه با افزایش مصرف برق کشور بایستی بتوانیم همه واحدهای تولید برق حرارتی کشور را با آمادگی حداکثری در مدار تولید داشته باشیم.

وی ادامه داد: بسته به نوع و عملکرد، قدمت و فنّاوری و ساعاتی که نیروگاه در مدار بوده است برای این واحدها برنامه تعمیراتی پیش‌بینی می‌شود که این اقدامات در قالب پنج سرفصل اصلی تعمیرات اساسی واحدهای بخار، تعمیرات اساسی واحدهای گازی، بازدید مسیر داغ، بازدید اتاق احتراق و تعمیرات دوره‌ای واحدهای بخار در دستور کار قرار می‌گیرد.

اسکندری خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۹۴ درصد برق موردنیاز کشور از طریق نیروگاه‌های حرارتی تأمین می‌شود؛ بدین منظور آمادگی کامل این واحدها برای تولید انرژی پایدار در طول فصول گرم سال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در همین راستا از ابتدای مهرماه برنامه ۱۱۰ هزار و ۸۶۲ مگاواتی تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی برای افزایش آمادگی تولید این واحدها آغاز شده است.

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی با اشاره به اینکه این تعمیرات در ۷۶۴ واحد تولید برق حرارتی انجام خواهد شد، گفت: این برنامه شامل ۶ هزار و ۸۳۵ مگاوات تعمیرات اساسی واحدهای بخار، هشت هزار و ۲۸۰ مگاوات تعمیرات اساسی واحدهای گازی، ۵۷ هزار و ۲۷ مگاوات بازدید اتاق احتراق، ۳۵ هزار و ۹۴۹ مگاوات تعمیرات دوره‌ای بخار و دو هزار و ۷۷۱ مگاوات بازدید مسیر داغ خواهد بود.

اسکندری در پایان تاکید کرد: جهت انجام به‌موقع و باکیفیت تعمیرات نیروگاهی با استفاده از توانمندی تولیدکنندگان قطعات تخصصی و شرکت‌های دانش‌بنیان ضروری است به‌موازات برنامه‌ریزی تعمیرات، تأمین قطعات و لوازم و کالاهای موردنیاز نیز موردتوجه باشد. اجرای دقیق این برنامه‌های تعمیراتی می‌تواند امیدبخش باشد که تابستان سال آینده هم بدون خاموشی برای کشور رقم بخورد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.