کد خبر : 9209
تاریخ انتشار : دوشنبه 16 بهمن 1402 - 12:57

الزامات اجرای طرح تعرفه گذاری پلکانی گاز خانگی

الزامات اجرای طرح تعرفه گذاری پلکانی گاز خانگی
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به بیان توضیحاتی درباره لزوم اجرای طرح تعرفه گذاری پلکانی گاز خانگی پرداخت و این شیوه را روشی مناسب برای تخصیص یارانه پنهان انرژی معرفی کرد.

به گزارش انرژی پرس، پرویز محمد نژاد قاضی محله عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، درباره اهمیت اجرای فاز دوم تعرفه گذاری پلکانی گاز خانگی گفت: افرادی در کشور داریم که در بخش خانگی بی محابا و بدون هیچ گونه کنترلی در حال استفاده از گاز خانگی هستند، این افراد که عمدتاً جز همان ۲۵ درصد اقشار مرفه هستند، به اندازه ۷۵ درصد مردم که مصرف نرمالی دارند، مصرف گاز دارند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: ۷۵ درصد مردم حدود ۳۵۰ میلیون لیتر گاز مصرف می‌کنند و ۲۵ درصد مرفهین هم ۳۵۰ میلیون لیتر گاز مصرف می‌کنند. وی خاطرنشان کرد: این افراد باید به روشی مجبور به کنترل مصرف خود بشوند و اگر هم تمایلی به پایین آوردن حجم مصرف خود ندارند باید هزینه این مصرف را بپردازند.

محمد نژاد ادامه داد: تعرفه گذاری پلکانی با این روش‌ها می‌تواند یا مصرف را پایین بیاورد و یا اینکه هزینه گاز مصرفی را از خانوارها اخذ کند. در حوزه برق هم باید مثل حوزه گاز عمل کنیم و این شیوه تعرفه گذاری و تعیین سقف برای مصرف را اجرا کنیم.

این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: مشترکینی که در پله‌های بالای مصرف قرار دارند باید هزینه این مصرف را به قیمت فوب خلیج فارس بپردازند و شامل دریافت یارانه پنهان انرژی نشوند.

محمد نژاد بیان کرد: چند قیمت برای گاز شامل فوب خلیج فارس، صادراتی، تمام شده داریم. باید به قیمت فوب خلیج فارس هزینه گاز را از این افراد پر مصرف گرفت. البته برخی از بخش‌ها و مسئولین اهتمام جدی به مصرف گاز ندارند و احتمالاً دلیل آنها این باشد که خودشان جز ۲۵ درصد مشترکین پر مصرف هستند.

بیشتر بخوانید:  لزوم مصرف بهینه برق و گاز در شرایط استمرار سرمای هوا

وی در ادامه بیان کرد: حاکم بودن این نگاه باعث می‌شود که سیستم به مشکل برخورد کند. البته شاید یکی از دلایل کارگزاران که می‌خواهند این تصمیم را عملیاتی و اجرایی کند این باشد که عشق و علاقه به کشور را در ذهن و برنامه خودشان نداشته باشند و یا شاید هم برایشان اهمیتی نداشته باشد، تمام این موارد می‌تواند در تصمیم گیری های مسئولین برای اجرای تعرفه گذاری پلکانی گاز تأثیر گذار باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: برای جامعه هدف پایین‌تر که مصرف کننده‌های معمولی هستند نه تنها باید به اندازه الگوی مصرف از آنها هزینه گرفته شود بلکه باید معاف از پرداخت هزینه گاز شوند تا تشویق شوند که این انرژی را کم مصرف کنند.

این نماینده مجلس یازدهم در ادامه بیان کرد: وقتی این معافیت‌ها به اقشار کم مصرف داده شود باعث می‌شود سایر گروه‌های پر مصرف هم تشویق شوند که به میزان کمتری گاز مصرف کنند، تا به امتیازات آنها دست پیدا کنند.

محمد نژاد در ادامه بیان کرد: یارانه پنهان گاز سهمیه بندی است و باید از لوازم اندازه گیری کننده مصرف گاز استفاده کرد تا بر اساس معیارهای مشخص شده در تعرفه گذاری پلکانی افراد این انرژی را مصرف کنند و هر چه قدر هم از سقف مصرف بالاتر استفاده کردند هزینه آن را بپردازند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.