کد خبر : 10964
تاریخ انتشار : سه شنبه 15 اسفند 1402 - 14:47

۹ درصد از انرژی کشور در پتروشیمی مصرف می‌شود

۹ درصد از انرژی کشور در پتروشیمی مصرف می‌شود
مدیر بهینه‌سازی مصرف انرژی شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: ۹ درصد از انرژی کشور در صنعت پتروشیمی مصرف می شود که اگر در این صنعت بهینه‌سازی صورت بگیرد، ۱۰ درصد از این مقدار کاهش می‌یابد که معادل یک درصد مصرف انرژی کشور است.

به گزارش انرژی پرس، مدیر بهینه‌سازی مصرف انرژی شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: ۹ درصد از انرژی کشور در صنعت پتروشیمی مصرف می شود که اگر در این صنعت بهینه‌سازی صورت بگیرد، ۱۰ درصد از این مقدار کاهش می‌یابد که معادل یک درصد مصرف انرژی کشور است.

مرتضی اشرفی‌شهری امروز در نخستین نشست هم‌اندیشی مدیریت انرژی، حساب و بازار بهینه‌سازی با بیان ینکه تعداد مجتمع‌های تولیدی پتروشیمی ۷۲ مجتمع است، اظهار کرد: سه مجتمع تأمین سرویس‌های جانبی نیز فعال هستند و در زمینه بهبود عملکرد انرژی و بهینه‌سازی بیشتر بر تجهیزات تمرکز کردیم، اما اکنون در زمینه فرآیندها و سرمایه انسانی نیز ورود کرده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه در چهار بخش برای بهینه‌سازی انرژی در صنعت پتروشیمی اقدام کرده‌ایم، گفت: این بخش‌ها شامل مدیریت مصرف، پایش و اندازه‌گیری، اقدام‌های فناورانه و مراودات سازمانی و فراسازمانی می‌شود.

او با بیان اینکه در اوج مصرف نخستین اقدام قطع گاز پتروشیمی‌هاست، گفت: این اقدام بهره‌وری در صنعت پتروشیمی را پایین می‌آورد و باید مورد بازنگری قرار بگیرد.

مدیر بهینه‌سازی مصرف انرژی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه تا دو سال آینده همه مجتمع‌های پتروشیمی استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱ را دریافت خواهند کرد، گفت: راهکارهای کوتاه‌مدت و بلندمدت در بهینه‌سازی مصرف انرژی مورد توجه است و برای این موضوع برنامه‌هایی را در دستور کار داریم.

بیشتر بخوانید:  ضرورت توجه به نقش زنان در کاربست صرفه جویی انرژی

اشرفی با اشاره به برنامه‌های درنظر گرفته شده، تصریح کرد: یکی از الزام‌ها در اقدام‌های فرهنگی این است که باید مخاطب را بشناسیم و زمینه مناسب را شناسایی کنیم.

وی با اشاره به چالش‌های موجود در این حوزه تاکید کرد: چالش‌های مجتمع‌های پتروشیمی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی شامل اجرا نشدن ماده ۱۲ رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، افت ارزش حرارتی گاز طبیعی، تأمین‌نشدن پایدار خوراک و سوخت مجتمع‌ها در فصل سرد، اجرایی‌ نشدن بازار بهینه‌سازی، فقدان یا اجرا نشدن اهرم‌های تشویقی و نبود امکان تأمین تجهیزات مورد نیاز از منابع داخلی است.

وی با بیان اینکه مدیریت انرژی به‌صورت مجزا قابل اجرا نیست و باید هماهنگ حرکت کنیم، اظهار کرد: بهینه سازی مصرف انرژی موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.