کد خبر : 4652
تاریخ انتشار : یکشنبه 30 مهر 1402 - 19:26

رکورد در تعمیرات اساسی واحدهای تقطیر در شرکت پالایش نفت تهران

رکورد در تعمیرات اساسی واحدهای تقطیر در شرکت پالایش نفت تهران
درحالی که زمان انجام تعميرات اساسي واحدهای تقطیر، گاز مایع، مراکس و برش روغن منطقه الف شمالي شركت پالايش نفت تهران مطابق يك برنامه فشرده بين 21 الي 24 روز برنامه ريزي شده بودند، اين واحدها با تلاش و کوشش شبانه روزی کلیه ادارات و واحدهاي مرتبط و با وجود 2 روز شرايط نا مساعد جوي، با ثبت ركورد 18 روزه براي واحد تقطير در اتمسفر، در مدار توليد قرار گرفتند.

به گزارش انرژی پرس، محمد علی هاشمی رئیس اداره نگهداری و تعمیرات شرکت پالایش نفت تهران با اعلام این خبر گفت: مدت زمان انجام تعمیرات اساسی واحدهای تقطیر در اتمسفر ۲۱روز، تقطیر در خلا ۲۳روز، برش روغن ۲۴روز، گاز مایع ۱۷روز و مراکس ۱۲روز برنامه ریزی شده بود که با تلاش بی وقفه و همت کلیه کارکنان شریف و زحمتکش و همراهی مدیران و مسئولین شرکت با وجود وزش باد شدید و شرایط نامساعد جوی طی ساعاتی از ۲ روز کاری که به تعویق بسیاری از فعالیت ها منجر گردید، تعمیرات اساسی واحد تقطیر در اتمسفر نزدیک به ۳ روز پیش از مدت زمان برنامه ریزی شده و طی ۱۸ روز کاری، بدون هر گونه حادثه ناتوان کننده خاتمه یافت و این واحد در مدار تولید قرار گرفت. در این ارتباط تعمیرات اساسی واحدهای تقطیر در خلاء، گاز مایع  و برش روغن نیز مطابق برنامه خاتمه یافته اند. لازم به ذکر است تعمیرات اساسی واحدهای آیزوماکس و هیدروژن شمالی شرکت بلافاصله بعد از راه اندازی مجموعه تقطیر شمالی دنبال می شوند و گام های نخستین آن آغاز شده است. 

وی افزود: کلیه تجهیزات و واحدهای عملیاتی برای عملکرد پایدار نیازمند بهره برداری مناسب، پایش مداوم، بازرسی های منظم و نگهداری و تعمیرات می باشند. با این وجود بسیاری از بازرسی ها و فعالیت های تعمیراتی یا اعمال تغییرات و اصلاحات مورد نیاز در حین بهره برداری از واحدها، عملی نمی باشند همچنین قطعات یا اتصالاتی وجود دارند که عملکرد آن ها برای دوره عمر معینی در حد فاصل بین دو تعمیرات اساسی قابل اطمینان محسوب می شوند به همین دلیل در واحدهای صنعتی بزرگ نظیر پالایشگاه ها طی فرایند تعمیرات اساسی، کلیه تجهیزات کلیدی نظیر کوره ها، مبدل های حرارتی، برج ها، ظروف، شیرهای کنترلی، پمپ ها، کمپرسورها، الکتروموتورها، خطوط لوله و اتصالات باز شده و پس از تمیزکاری، سرویس های اولیه، بازرسی های مورد نیاز و تعمیر یا تعویض قطعات یا اعمال طرح های بهبود مجدد نصب و پس از آزمایش های لازم آماده راه اندازی مجدد می شوند و با این رویکرد در واقع تجهیزات و واحدهای فرایندی برای بهره برداری با قابل اطمینان بالا برای یک دوره طولانی عملیاتی جدید آماده می شوند.  

بیشتر بخوانید:  قیمت نفت درحال ریزش

      وی افزود بطور خلاصه در این دوره از تعمیرات اساسی ۱۸۵ دستور کار عملیاتی و ۱۸۰ دستور کار بازرسی انجام گرفته است. تعویض پکینگ های مربوط به بسترهای۱و۳ برج اتمسفریک و بستر ۴ برج خلا، نصب فن هوایی جدید ۲E-124، تعویض بخش های زیادی از رفراکتوری کوره ۲H-101  و تعویض بخش هایی از خط لوله ۱۶ اینچ مسیر فلرینگ واحد تقطیر، نمونه هایی از فعالیت های مهم انجام شده محسوب می شوند. 

علی هاشمی گفت: در تعمیرات اساسی مجموعه تقطیر شمالی در حدود ۱۱۰۰ نفر پرسنل موقت و حدود ۹۰۰ نفر از همکاران شرکتی بصورت مستقیم یا غیر مستقیم در فعالیت های مرتبط با اجرای تعمیرات اساسی یا پشتیبانی از پرسنل اجرایی مشارکت داشته اند. 

  

رئیس اداره نگهداری و تعمیرات شرکت پالایش نفت تهران با تاکید بر انجام ایمن و بدون حادثه این تعمیرات اساسی افزود: با استقرار سیستم های مدیریتی نظیر HSE، برگزاری آموزش های مرتبط به ویژه دوره های آموزشی صدور انواع پروانه های کاری، دوره های ایمنی، دوره های فنی و تخصصی، استفاده از پرسنل مجرب و متخصص شرکت در سمت های ناظر و استادکار، اجرای ممیزی های سیستمی، تدوین و جاری سازی دستورالعمل های انجام کار ایمن و نظایر آن ها تلاش شده است که رعایت استانداردهای ایمنی به بخشی جدایی ناپذیر از فعالیت های هر فرد تبدیل شوند. در این ارتباط برای نخستین بار اجرای دستورالعمل های پیش راه اندازی (PSSR) در دستور کار قرار گرفت و انتظار می رود با پیاده سازی و بهبود تدریجی مراحل اجرایی آن، گام موثری برای حذف یا کاهش پیامدهای ناشی از حوادث احتمالی در هنگام راه اندازی واحدهای فرایندی برداشته شود.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ولی کوهزاد سه شنبه , ۲ آبان ۱۴۰۲ - ۰:۳۲

ما همه با هم می‌توانیم. جهاد واقعی یعنی نظم ترتیب، تعهد وهمکاری صمیمانه. با تشکر از همه مسئولین مخصوصا واحد کرافت، بنایی صنعتی. جنابان مهندس محمودی، پورخانی، حیدری، قاسمی، اصغرنژاد، حیدری، حسنی، فراهانی، بختیاری و همه عزیزان. ارادتمند، کارگر ساده خیلی ساده. ولی کوهزاد

یاسر تاری سه شنبه , ۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۳

ایشون. صد در صد دروغ میگن واحد ها هنوزم راه اندازی نشدن