کد خبر : 4142
تاریخ انتشار : سه شنبه 18 مهر 1402 - 17:15

جزئیات اکتشاف چهار میدان نفتی و گازی اعلام شد

جزئیات اکتشاف چهار میدان نفتی و گازی اعلام شد
میزان اکتشافات انجام شده در دولت سیزدهم بالغ بر ۲.۶ میلیارد بشکه معادل هیدروکربور مایع بوده و طی دو سال اخیر، چهار میدان نفتی و گازی هیرکان، گناوه، تنگو و چشمه شور کشف شده است.

به گزارش انرژی پرس، با روی کار آمدن دولت سیزدهم، توجه به توان داخلی در اکتشاف نفت و گاز مورد توجه قرار گرفت و نتیجه این اطمینان پس از دو سال با کشف چهار میدان جدید نفتی و گازی در کشور خود را نشان می‌دهد.

این میدان‌ها شامل میدان گازی «چشمه‌شور» در شمال‌شرق کشور، میدان نفتی «هیرکان» در استان گلستان و میدان‌های نفتی «تنگو» و «گناوه» در استان بوشهر است. نکته مهمی که در میان خبر کشف چهار میدان نباید فراموش شود، موفقیت ۱۰۰ درصدی ایران در فعالیت‌های حفاری چاه‌های اکتشافی نفت و گاز است تا آنجا که در دولت سیزدهم هر چاهی که بعد از مطالعات مختلف با هدف کشف نفت و گاز حفر شده، به هیدروکربور رسیده است. در واقع مطالعات زمین‌شناسی، لرزه‌نگاری و … چنان با دقت انجام شده که ضریب موفقیت اکتشاف در این دولت ۱۰۰ درصد بوده است.

از سوی دیگر، آمارها نشان می‌دهد تحقق ضریب جایگزینی با توجه به اکتشاف‌های جدید  ۸۷ درصد در بخش هیدروکربور مایع بوده، این موضوع به آن معناست که اگر ۱۰۰ بشکه نفت خام و میعانات‌گازی در کشور تولید و به مصرف داخلی و یا صادرات رسیده باشد، ۸۷ بشکه آن با اکتشاف‌های جدید جایگزین شده است. با توجه به این موضوع، ایران همچنان می‌تواند امیدوار باشد حتی با همین ضریب بازیافت، تا ۱۰۰ سال آینده تولید کننده نفت و گاز باشد.

همچنین عملیات لرزه‌نگاری سه‌بعدی نیز در مقایسه با گذشته ۳۰۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد که پشتوانه‌ای برای حفاری‌های موفق اکتشافی در آینده خواهد بود. با توجه به افزایش لرزه‌نگاری‌ها در این دولت، همچنین تعداد دکل‌های حفاری اکتشافی نیز در این دولت رشدی ۱۰۰ درصدی را نشان می‌دهد.

محسن خجسته‌مهر – معاون وزیر نفت در تشریح جزئیات اکتشافات صورت گرفته گفت: اکتشافات نفتی در میدان هیرکان، با انجام حفاری چاه اکتشافی هیرکان-۱ و از فروردین ۱۴۰۰ آغاز شد و در نهایت با انجام حفاری به عمق ۲۹۷۱ متر در فروردین سال گذشته، وجود نفت قابل تولید در این میدان اثبات شد. این میدان در ۳۰ کیلومتری شمال شهر گرگان واقع شده و مقادیر قابل توجهی نیز نفت سنگین دارد.

وی درمورد اکتشافات صورت گرفته در میدان گناوه نیز گفت: این میدان در بخش ساحلی استان بوشهر قرار گرفته و حفاری چاه اکتشافی آن نیز از سال ۱۳۹۹ آغاز شده بود؛ با این وجود با رسیدن به عمق نهایی ۴۵۷۲ متری، چاه مذکور در مخزن سروک به مقادیر قابل توجهی از هیدروکربور مایع دست یافت.

بیشتر بخوانید:  افزایش تولید و صادرات نفت با وجود تحریم‌ها، افتخار دولت است

معاون وزیر نفت افزود: در ادامه فعالیت‌های اکتشافی صورت گرفته در مورد میدان تنگو نیز، پس از اطمینان از وجود مخازن هیدروکربوری در منطقه اکتشافی، حفاری چاه اکتشافی تنگو-۲ در دستور کار قرار گرفت که البته هدف اصلی از حفاری صورت گرفته، ارزیابی کامل پتانسیل هیدروکربوری سازندهای آسماری، سروک، کژدمی (بخش ماسه سنگ بورگان)، داریان، گدوان (بخش خلیج) و فهلیان این میدان بوده است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه  عملیات حفاری این چاه از اردیبهشت ۱۴۰۰ آغاز شده و در شهریور ۱۴۰۲ با کشف نفت در افق یاد شده و در عمق ۴۱۵۰ متری به پایان رسید، گفت: میدان تنگو در جنوب میدان نفتی-گازی رگ‌سفید و در نزدیکی شهر هندیجان در استان خوزستان قرار گرفته و تمامی مخازن مورد استناد آن دارای نفت اقتصادی تشخیص داده شده‌اند.

خجسته مهر در مورد اکتشافات صورت گرفته در میدان گازی چشمه شور نیز اظهار کرد: حفاری چاه چشمه شور-۱ از اردیبهشت سال گذشته آغاز شده و این چاه در عمق ۴۵۰۵ متری به مقادیر قابل توجهی از گاز رسیده است. این میدان گازی، در شمال شرق استان خراسان رضوی ودر مجاورت میدان خانگیران واقع شده است.

ضریب موفقیت اکتشافی نفت و گاز در ایران ۱۰۰ درصد است؛ بدین معنا که حفر هر حلقه چاه  اکتشافی، با اکتشاف منابع هیدروکربوری همراه خواهد بود. برای توسعه این موضوع نیز اقداماتی در دستور کار قرار گرفته است.

در برنامه هفتم توسعه قرار شده با سرمایه گذاری حدود ۱.۵ میلیارد یورویی اقداماتی همچون حفاری ۳۸ حلقه چاه اکتشافی خشکی، حفاری ۷ حلقه چاه اکتشافی دریایی، برداشت ۶۷۵۰ کیلومتر لرزه نگاری دوبعدی، برداشت ۶۰۰۰ کیلومتر مربع لرزه نگاری سه بعدی، برداشت ۱۰۰۰۰ کیلومتر مربع لرزه نگاری سه بعدی دریایی انجام شود. همچنین، با به‌کارگیری شش دستگاه حفاری خشکی (دو برابر دوره مشابه قبلی)، عملیات حفاری شش حلقه چاه و آزمایش چهار حلقه چاه اکتشافی پایان یافته و در مجموع ۲۱ هزار و ۵۱۴ متر حفاری در چاه‌های اکتشافی خشکی انجام شده است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.