کد خبر : 9524
تاریخ انتشار : شنبه 21 بهمن 1402 - 12:04

تکیه سودآوری روانکارها بر نوسانات دلار

تکیه سودآوری روانکارها بر نوسانات دلار
پس از انتشار صورت‌های مالی 6 ماهه چهار شرکت روانکار بورسی، مشخص شد که سود خالص هر چهار روانکار در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است. اما موضوعی که باید به آن اشاره کرد این است که بخش بزرگی از درآمدهای عملیاتی روانکارها مختص صادرات است.

به گزارش اختصاصی انرژی پرس، همین موضوع موجب می‌شود درآمد صادراتی این شرکت‌ها با افزایش نرخ دلار حواله با جهش بزرگی همراه شود. جهشی که مربوط به عملیات شرکت نبوده و تنها به واسطه اقتصاد تورمی فعلی کشور است.

حالا باید دید اگر اهرم افزایش نرخ دلار نیما از سودآوری روانکارها برداشته شود، تکلیف سود خالص (با مقیاس دلار نیمایی) آن‌ها چه می‌شود؟ آیا روند سودآوری روانکارها در بخش دلاری مانند سودآوری ریالی آن‌هاست؟

بدین منظور باید ارقام سود خالص ریالی دو بازه زمانی ۶ ماهه ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ روانکارهای بورسی را بر نرخ دلار حواله (نیمای دوم) همان سال تقسیم شود. در این صورت یک مقیاس دلاری از سود خالص‌ شرکت‌های روانکار به دست می‌آید که تنها به عملیات شرکت وابسته است.

پرسودترین روانکار بورسی کدام بوده است؟

نگاهی به ارقام سود خالص دلاری چهار شرکت روانکار بورسی حاکی از آن است که نفت سپاهان بیشترین سود خالص دلاری را در ۶ ماهه نخست سال جاری کسب کرده است. به نحوی که سپاهان در این دوره موفق شد ۶۶ میلیون دلار سود خالص شناسایی کند.

همچنین بهران نیز دومین روانکار پرسود بورسی در نیمه نخست سال جاری بوده است. اما موضوع مهمی که باید به آن اشاره کرد، بحث افزایش سودآوری بوده که اوضاع در آن بخش متفاوت است.

بیشترین افزایش سود خالص (بر حسب دلار نیمایی)

بررسی ارقام سود خالص چهار روانکار بورسی حکایت از آن دارد که سه شرکت در نیمه نخست سال جاری با کاهش سود خالص دلاری روبه‌رو شدند. به این ترتیب باید گفت عمده افزایش سودآوری روانکارها در این دوره وابسته به افزایش قیمت دلار است.

در این میان اما شرکت نفت پارس در ۶ ماهه نخست سال جاری توانست سود خالص دلاری خود را حدود ۱۵ درصد بالا ببرد و از ۳۰ میلیون دلار به ۳۴.۹ میلیون دلار برساند. بدین ترتیب باید گفت سودآوری نفت پارس «شنفت» در این دوره کم‌ترین وابستگی را به افزایش قیمت دلار داشته است.

بیشتر بخوانید:  رشد 48 درصدی مجموع درآمد روانکارها/ تولید روانکارها کاهش یافت

وابستگی سودآوری روانکارها به رشد دلار

بررسی صورت‌های مالی روانکارها نشان می‌دهد سه شرکت نفت سپاهان، بهران و ایرانول در ۶ ماهه نخست امسال با وجود افزایش سود خالص ریالی در این دوره موفق به افزایش سود خالص خود بر حسب دلار نشده‌اند. همانطور که انرژی‌پرس پیش از این بررسی کرده بود، سود خالص نفت بهران بیش از ۳۹ درصد، نفت سپاهان ۳۱ درصد و نفت ایرانول ۷.۳ درصد نسبت به ۶ ماهه نخست ۱۴۰۱ افزایش داشتند.

اما اگر سود خالص روانکارها به صورت دلاری بررسی شود مشخص می‌کند سود خالص دلاری نفت ایرانول در ۶ ماهه نخست سال جاری بیشترین کاهش را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. به طوری که سود خالص این شرکت از ۴۲ میلیون دلار در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ به ۳۰.۲ میلیون دلار در این دوره رسیده است.

همچنین سود خالص بهران و سپاهان نیز بر حسب دلار نیما در ۶ ماهه نخست سال جاری به ترتیب ۱۴.۳ و ۱۱.۹ درصد پایین آمده است. به این ترتیب سود خالص نفت بهران در این دوره به ۵۰.۸ میلیون دلار و نفت سپاهان به ۶۶ میلیون دلار رسیده است.

در نهایت باید گفت معیار عملکرد سودآوری شرکت‌ها باید به نحوی باشد که نوسانات قیمت دلار در آن بی‌تاثیر باشد. با این حساب باید گفت در این دوره تنها نفت پارس بود که توانست عملکرد خوبی در سودآوری داشته باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.