کد خبر : 5912
تاریخ انتشار : شنبه 4 آذر 1402 - 16:13

تاثیر تحریم‌ها بر صادرات برق ایران

تاثیر تحریم‌ها بر صادرات برق ایران
معاون انتقال و تجارت خارجی شرکت توانیر گفت: تحریم نمی‌تواند خللی در صادرات برق ایجاد کند اما در عین حال نمی‌توانیم بگوییم بی‌اثر است زیرا در مناسبات مالی خلل ایجاد می‌کند.

به گزارش انرژی پرس، محمد الله داد، درباره تبادل برق با روسیه اظهار داشت: air و agir پروژه‌هایی هستند که از طریق آذربایجان، گرجستان و ارمنستان ارتباط ما را با روسیه برقرار می‌کنند، پروژه air شبکه برق ایران را از طریق آذربایجان به روسیه اتصال می‌دهد، مطالعات در مرحله پایانی است. در این راستا چند مرحله تعریف شده، یک مرحله اینکه در همین سطح ظرفیت و خطوطی که وجود دارد؛ بتوانیم از ۱۰۰ مگاوت شروع و با تغییر تجهیزات حفاظتی و اندازه‌گیری تا ۳۰۰ مگاوت توسعه دهیم و سطوح بعدی اینکه خطوط جدید احداث شود زیرا فاصله هم زیاد است.

وی افزود: اکنون مراحل فنی و مالی موضوع را پیگیری می‌کنیم تا به شبکه روسیه متصل شویم و امیدواریم که در آینده نزدیک این اتفاق بیفتد.

معاون انتقال و تجارت خارجی شرکت توانیر در خصوص صادرات برق به پاکستان نیز بیان داشت: سمت کشور ما تمهیدات و سخت‌افزار و پست ایجاد شده، طرف پاکستانی نیز باید خط را احداث و افزایش سطح ولتاژ بدهد و پست ۲۳۰ کیلوولت نصب کنند تا بتوانیم تبادل بیشتری داشته باشیم. پاکستان به شدت دنبال این پروژه و جذب سرمایه‌گذار  هستند و از ایران هم دعوت کرده‌اند که سرمایه‌گذاری کند اما ترجیح ما این است که در کشور خودشان خطوط را احداث کنند و ما شبکه را اتصال انجام دهیم.

وی درباره اقدامات عربستان برای ورود بازار برق عراق و تاثیر آن بر صادرات ایران اظهار داشت: بازار انرژی یک بازار رو به رشد است یعنی اگر به میزان تولید و مصرف امروز مشتری و فروشنده باشد برای سال بعد ظرفیت‌های دیگری نیاز است. از این نظر هر میزان که تولیدکنندگان منطقه افزایش یابند هیچ جای نگرانی نیست، ضمن اینکه فاصله عربستان با عراق زیاد است، علاوه بر آن  مصرف و نیاز برق عراق به میزانی است که هیچ خللی در میزان واردات الکتریکی از ایران ایجاد نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:  ممنوعیت صادرات بنزین و دیزل روسیه

الله‌داد تاکید کرد: عراقی‌ها چند سال است که پیگیر افزایش واردات هستند و چندین بار مذاکره شده و حتی اعلام کرده قراردادی با GE امریکا منعقد کرده که برق‌شان را تامین کنند اما علیرغم اینکه ما در تابستان به خاطر مصرف داخلی صادرات به این کشور را محدود کردیم؛ عراقی‌ها نتوانستند نیاز خود را از جای دیگر تامین کنند.

وی درباره تاثیر تحریم بر افزاش صادرات برق ایران تصریح کرد: تحریم نمی‌تواند خللی در صادرات برق ایجاد کند اما در عین حال نمی‌توانیم بگوییم بی‌اثر است زیرا در مناسبات مالی خلل ایجاد می‌کند، ولی در هر حال باتوجه به اینکه پاکستان، عراق و افغانستان نمی‌توانند از جای دیگر وارد کنند همچنان به برق ایران نیاز دارند، بنابراین ما وضعیت نسبتا ثابتی در حوزه تبادل با کشورها داریم و امیدواریم که بتوانیم آن را توسعه دهیم.

معاون انتقال و تجارت خارجی شرکت توانیر درباره امکان صادرات برق تجدیدپذیرها گفت: دستورالعمل آن در حال تدوین است و امیدواریم به نتیجه برسیم.

منبع: ایلنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.