کد خبر : 13589
تاریخ انتشار : چهارشنبه 26 اردیبهشت 1403 - 11:17

کارنامه درآمدزایی و سودآوری پتروشیمی امیرکبیر بررسی شد؛

به نام پتروشیمی امیرکبیر به کام نوید زرشیمی/ سودآوری پتروشیمی امیرکبیر در مدار صعودی

به نام پتروشیمی امیرکبیر به کام نوید زرشیمی/ سودآوری پتروشیمی امیرکبیر در مدار صعودی
در این سال‌ها قیمت‌گذاری پروپیلن و اتیلن پتروشیمی امیرکبیر به‌دلیل فروش به نوید زرشیمی و بازار داخلی سرکوب شده و سود چندانی از فروش آنها نصیب امیرکبیر نمی‌شود.

به گزارش اختصاصی انرژی پرس، پتروشیمی امیرکبیر که یکی از مهم‌ترین الفین‌سازهای بورسی‌ست در سال گذشته توانست ارقام جالب توجهی را در بخش تولید و فروش از خود به ثبت برساند. نگاهی به گزارش‌های مالی این شرکت حکایت از آن دارد که سودآوری این شرکت در ۹ ماهه سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ افزایش داشته است. سودآوری پتروشیمی امیرکبیر در حالی به وقوع پیوسته است که بخشی از محصولات این پتروشیمی، در قالب قراردادی با قیمت‌گذاری عجیب به فروش می‌رسد. این بدان معناست که اگر قیمت برخی از محصولات این شرکت نظیر پروپیلن افزایش یابد، سودآوری امیرکبیر نیز افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

سرکوب قیمت‌گذاری در امیرکبیر

نکته‌ مهمی که باید در فرآیند سودآوری پتروشیمی امیرکبیر به آن اشاره کرد، بحث سرکوب قیمت‌گذاری محصولات این شرکت نظیر پروپیلن و اتیلن است. از آنجایی که امیرکبیر تمام حجم تولید این دو محصول را در بازار داخل و به پتروشیمی نوید زرشیمی به فروش می‌رساند، سود بالایی را از تولید این دو محصول به دست نمی‌آورد. نمودار زیر روند قیمت فروش پروپیلن و اتیلن امیرکبیر را طی سه سال اخیر نشان می‌دهد.

همان‌طور که مشخص است این دو محصول طی سه سال اخیر جهش قابل توجهی را پشت سر نگذاشتند. به طوری که قیمت فروش پروپیلن در این مدت تنها ۳۰ درصد بالا رفته است. این در حالیست که نهاده‌های تولید و قیمت دستمزد کارگران در این مدت رشد بیشتری را تجربه‌ کردند.

برای مثال بهای تمام‌شده محصولات فروش رفته پتروشیمی امیرکبیر در این مدت بیشتر از ۱۳۶ درصد رشد کرده و از ۶ هزار و ۹۳۳ میلیارد تومان در ۹ ماهه سال ۱۳۹۹ به ۱۶ هزار و ۳۹۷ میلیارد تومان در ۹ ماهه ۱۴۰۲ رسیده است. البته هزینه واقعی استهلاک را نیز نباید فراموش کرد.

افزایش سودآوری پتروشیمی امیرکبیر

با وجود مسائلی که تا اینجای گزارش گفته شد، پتروشیمی امیرکبیر در سالیان گذشته همواره سعی در افزایش سودآوری خود داشته است. همان‌طور که از نمودار مشخص است سود ناخالص، عملیاتی و خالص این شرکت در سال‌های اخیر افزایش داشته است. این موضوع در سال گذشته یعنی سال ۱۴۰۲ نیز تکرار شد و پتروشیمی امیرکبیر در تنها ۹ ماه از سال ۱۴۰۲ موفق شد بیشتر از ۹۵ درصد از سود ناخالص سال ۱۴۰۱ پوشش دهد.

افزایش سود ناخالص پتروشیمی امیرکبیر

بیشتر بخوانید:  جواد پادام مدیر برنامه‌ریزی و توسعه پتروشیمی امیرکبیر شد

همان‌طور که گفته شد پتروشیمی امیرکبیر توانست در ۹ ماهه سال گذشته توانست بیشتر از ۹۵ درصد از سود ناخالص ۱۴۰۱ را پوشش دهد و رقم چهار هزار و ۷۶۴ میلیارد تومان را به ثبت رساند. لازم به ذکر است این عدد در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ بیشتر از ۲۷ درصد افزایش داشته است.

سود عملیاتی پتروشیمی امیرکبیر نیز این روند را پشت سر گذاشت و توانست بیشتر از ۲۲ درصد افزایش یابد. به طوری که این رقم از سه هزار و ۷۳۹ میلیارد تومان در ۹ ماهه ۱۴۰۱ به چهار هزار و ۷۶۴ میلیارد تومان در ۹ ماهه ۱۴۰۲ رسید.

همچنین پتروشیمی امیرکبیر در افزایش سود خالص ۱۴۰۲ خود نیز موفق بوده است؛ به طوری که امیرکبیر توانست سود خالص خود را از سه هزار و ۱۱۷ میلیارد تومان در ۹ ماهه ۱۴۰۱ به سه هزار و ۸۱۹ میلیارد تومان برساند. این بدان معناست که پتروشیمی امیرکبیر سودآوری خود را در سال ۱۴۰۲ نیز بر مدار صعودی قرار داده است. بررسی‌های تیم انرژی پرس نشان می‌دهد، امیرکبیر در صورت‌های مالی سال ۱۴۰۲ نیز ارقام قابل توجهی را ارائه می‌دهد. به نحوی که تحلیل داده‌ها حکایت از آن دارد که سود سالیانه این شرکت در سال ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ افزایش خواهد داشت.

کاهش تولید پتروشیمی امیرکبیر

بررسی گزارش‌های مالی پتروشیمی امیرکبیر نشان می‌دهد، شرکت تولید دو محصول پروپیلین و اتیلن را در سال ۱۴۰۲ کاهش داده است. این موضوع به دلیل جلوگیری از افزایش هزینه‌ تولید و به طبع کاهش سودآوری شرکت بوده است.

از آنجایی که پروپیلن و اتیلن خوراک پتروشیمی نوید زرشیمی به حساب می‌آیند و با قیمت پایینی به فروش می‌رسند، تولید این دو محصول برای امیرکبیر با قیمت فعلی، تنها سبب رشد بهای تمام‌شده شرکت می‌شود. همین موضوع سبب شد تا پتروشیمی امیرکبیر نتواند مانند سال ۱۴۰۱ از ۹۲ درصد ظرفیت اسمی خود استفاده کند. به نحوی که داده‌های تولید پتروشیمی امیرکبیر نشان می‌دهند، شرکت در پایان سال ۱۴۰۲ از ۸۵ درصد از ظرفیت اسمی خود استفاده کرده است.

این بدان معناست که اگر قیمت محصولات این پتروشیمی منصفانه شود، امیرکبیر از تمام توان تولید خود استفاده خواهد کرد. در این صورت از یک طرف حجم فروش و از طرف دیگر نرخ فروش محصولات بالا می‌رود و سودآوری امیرکبیر بیش از پیش افزایش می‌یابد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.