کد خبر : 6629
تاریخ انتشار : چهارشنبه 22 آذر 1402 - 11:46

وزیر نیرو عنوان کرد:

بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های صنعت برق به بخش تولید اختصاص پیدا کرده است

بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های صنعت برق به بخش تولید اختصاص پیدا کرده است
وزیر نیرو آخرین وضعیت توسعه ظرفیت نیروگاهی کشور در ۳ محور مهم را تشریح کرد و گفت: بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های صنعت برق به بخش تولید اختصاص پیدا کرده است، بدون اینکه به بخش خانگی محدودیتی تحمیل شود.

به گزارش انرژی پرس، علی اکبر محرابیان در همایش اقتصاد ایران، اظهار داشت: وجود ناترازی انرژی موجب ناترازی در نظام مالی بودجه است و در صورت رفع آن شاهد رفع مشکلات بودجه کشور خواهیم بود.

وی افزود: رشد، توسعه و امنیت در گرو تأمین انرژی و آب پایدار و مستمر است و دولت‌ها نیز نقش بسزایی دارند.

وزیر نیرو گفت: در حوزه برق در دولت هفتم و هشتم ۶۰ درصد و نهم و دهم ۶۸ درصد و در دولت یازدهم و دوازدهم فقط ۲۳ درصد رشد تولید برق داشتیم و با ۱۵ هزار مگاوات ناترازی برق دولت را تحویل گرفتیم.

محرابیان اظهار داشت: در پایان دولت دهم ناترازی در تولید و مصرف برق نداشتیم و در دولت یازدهم و دوازدهم با کاهش شدید سرمایه‌گذاری و رشد اندک ظرفیت تولید برق مواجه بودیم.

وی ادامه داد: دولت با اتخاذ دو سیاست راهبردی کار خود را شروع کرد رفع ناترازی با سیاست افزایش ظرفیت نیروگاهی و مدیریت مصرف در دستور کار قرار گرفت.

محرابیان گفت: در افزایش ظرفیت نیروگاهی سه محور مهم در دستور کار قرار گرفت؛ محور نخست توسعه نیروگاه‌هایی که در حوزه کار وزارت نیرو بود برنامه‌ریزی شد که ۱۰ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه کشور اضافه شود و امروز به هشت هزار مگاوات از برنامه‌ریزی رسیدیم.

وی ادامه داد: محور دوم استفاده از ظرفیت صنایع انرژی بر برای سرمایه‌گذاری بود در این محور هم ۱۰ هزار مگاوات برنامه‌ریزی شد و عملیات اجرایی آن با سرعت انجام شد و پیش‌بینی ما این است که تا اوج بار مصرف تابستان ۲۸۰۰ مگاوات از این ظرفیت به بهره‌برداری برسد و تا امروز بیش از ۸۰۰ مگاوات به بهره‌برداری رسیده است.

وزیر نیرو گفت: محور سوم استفاده از نیروگاه‌های تجدیدپذیر برای رفع ناترازی بود. عدم استفاده از سوخت و عدم نیاز به استفاده از آب نیروگاه‌های تجدیدپذیر را به نیروگاه‌های اقتصادی و ارزشمند تبدیل کرده است، پیش‌بینی و برنامه‌ریزی ۱۰ هزار مگاوات در کشور در دولت سیزدهم انجام شد که تا امروز بیش از ۱۰ هزار مگاوات را قرارداد کردیم و امیدواریم با پشتیبانی این بخش شاهد بهره‌برداری از این نوع نیروگاه‌ها باشیم.

بیشتر بخوانید:  صادرات محصولات عمده پلیمری ایران به ۳.۶ میلیون تن رسید

وی گفت: افزایش توان و راندمان نیروگاه‌های موجود از برنامه‌های وزارت نیرو بود که از این محل بیش از دو هزار مگاوات به ظرفیت کشور اضافه شد.

وزیر نیرو اظهار داشت: در تابستان ۱۴۰۰ خاموشی‌های بسیار گسترده‌ای در سطح کشور داشتیم که این ناترازی از سال ۱۳۹۶ آغاز شده بود و از آن سال تا ۱۴۰۰ این ناترازی‌ها تبدیل به قطعی برق به ویژه در بخش خانگی شد. در سال ۱۴۰۰ تا دو یا سه نوبت خاموشی را شاهد بودیم.

وی افزود: در بخش تولید و صنعت میزان خاموشی‌ها بسیار بیشتر از بخش خانگی بود. در سال ۱۴۰۰ از ابتدای خرداد تا ۱۵ مهر که دوره گرم سال محسوب می‌شود تقریباً ۴۸ میلیارد کیلووات مصرف برق خانگی بوده است.

محرابیان تصریح کرد: در ۳۰ سال اخیر سالانه بین ۴.۵ تا ۵ درصد رشد مصرف برق خانگی داشتیم. اگر می‌خواستیم با روند گذشته به مصرف ادامه دهیم، باید به ۵۰ میلیارد کیلووات ساعت در تابستانی سال جاری می‌رسیدیم اما در سال ۱۴۰۲ به ۴۶ میلیارد کیلووات ساعت رسیدیم. البته در بخش صنایع عدد ۳۶.۷ میلیارد کیلووات ساعت به ۴۰.۶ میلیارد کیلووات ساعت افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: تقریباً بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های صنعت برق به بخش تولید اختصاص پیدا کرده است، بدون اینکه به بخش خانگی محدودیتی تحمیل شود.

منبع: ایلنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.